Hemen Arayın

Evde Çocuk Güvenliğini Sağlamanın 4 Yolu

Çocuklar, çevrelerinde olup biteni anlama ve yeni şeyler keşfetme isteği ile doludur. Gelişimlerini sağlayan bu eşsiz özelliklerini güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için ebeveyn gözetimine ihtiyaç duyarlar. Çünkü bebekken hareket kabiliyetleri sınırlı olduğu, çocukken de riskleri tam olarak bilmedikleri için tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabilirler.

Evde Çocuk Güvenliğini Sağlamanın 4 Yolu 

Çocuklar, çevrelerinde olup biteni anlama ve yeni şeyler keşfetme isteği ile doludur. Gelişimlerini sağlayan bu eşsiz özelliklerini güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için ebeveyn gözetimine ihtiyaç duyarlar. Çünkü bebekken hareket kabiliyetleri sınırlı olduğu, çocukken de riskleri tam olarak bilmedikleri için tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabilirler. 

Her ne kadar anne babaların gözü çocukların üzerinde olsa da bu onları tehlikelerden korunmak için yeterli değildir. Hiç akla gelmeyen bir yere uzanan minik eller bir anda beklenmedik bir duruma neden olabilir. Bu gibi endişe verici durumlarla karşılaşmamak için de evde çocuk güvenliğini sağlamak için bazı tedbirlerin alınmasında fayda vardır. Çocuklara özel güvenlik önlemlerini derlediğimiz bu yazının devamını okuyarak siz de emniyetli bir ev ortamı yaratabilirsiniz. 

 1. Banyoda Güvenliği Sağlayın

Çocukların oynamaktan en çok zevk aldığı şeylerden birisi sudur. Bu nedenle özellikle 1-4 yaş arası çocuklar banyo kapısını aralık buldukları anda içeriye girebilirler. Siz farkına varmadan banyoya girdiklerinde herhangi bir tehlike yaşamamaları adına da çocuğunuz için banyoda şu güvenlik önlemlerini alabilirsiniz:

 • Küveti doldurarak banyo yaptırdıktan sonra mutlaka suyu boşaltın. Ayrıca içindeki suyu içmemesi ya da suya düşmemesi için şişme havuzda ya da kovada da su bırakmamaya dikkat edebilirsiniz. 
 • Kendi başına banyo yapabileceği yaşa kadar hiçbir zaman çocuğunuzu küvette gözetimsiz bırakmayın. Siz yanındayken bile kayıp düşme gibi bir risk yaşamaması için küvete kaydırmaz serebilirsiniz. Daha büyük yaştaki çocuğunuzun ise küvete mutlaka tabanı kaymayan bir terlikle girmesine dikkat edebilirsiniz. 
 • Deterjanların renkli şişeleri ve kokuları çocukların ilgisini çekebilir. Zehirlenme riskine karşı deterjan, böcek ilacı gibi kimyasalların bulunduğu banyo dolaplarına kilit takabilirsiniz. 
 • Klozet, çamaşır makinesi ve kurutucunun kapaklarını her zaman kapalı tutmaya dikkat edebilirsiniz.
 1. Mutfağı Emniyetli Hale Getirin

Kesici aletlerin ve fırın gibi ısı kaynaklarının bulunduğu mutfak, çocuk güvenliği açısından öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken bir yerdir. En sık ev kazası yaşanan yerlerden olan mutfağı güvenli bir yer haline getirmek için şu düzenlemeleri yapabilirsiniz:

 • Ocak üstündeki tencere, tava gibi malzemelerin kulplarının dışarıya doğru durması çocuklar için tehlike oluşturabilir. Bebeğinizin ocağa uzanması ya da çocuğunuzun kulplara çarpması riskini en aza indirmek için ocak bariyeri kullanabilirsiniz. 
 • Fırın, buzdolabı ve mutfak dolaplarının kapaklarına kilit takabilirsiniz. 
 • Tezgah ya da masa üzerinde bıçak gibi kesici aletler ile kibrit gibi yanıcı maddeler bırakmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun mutfakta yangına karşı ek tedbirler almanızda fayda vardır. Çocuğunuzun çakmak gibi malzemelere ulaşma ihtimaline ve fırın ya da ocağı açık unutma ihtimalinize karşı mutfakta duman dedektörü kullanabilirsiniz.

Isı - duman dedektörüne sahip Pronet Yangın Alarmı’ndan faydalanarak mutfağınızdaki yangın riskinden en erken aşamada haberdar olabilirsiniz. Isı dedektörü sayesinde sadece duman varlığında değil, mutfağınızdaki ani ısı değişimlerinde de siren çalar. Eş zamanlı olarak da Pronet Alarm Haber Alma Merkezi’ne sinyal gönderir. Pronet Alarm Haber Alma Merkezi yetkilileri ise ortalam 10 saniye içinde sizinle iletişime geçerek ihtiyacınız olan desteği size yönlendirir. Böylece büyük çocuğunuz evde yalnız olsa bile içiniz rahat olur. 

 1. Tüm Odaları Gözden Geçirin

Kullanılan eşyalara göre her odada farklı güvenlik tedbirleri almak gerekebilir. Çocuk ve bebek güvenliğini sağlamak için dikkat edebileceğiniz bazı temel konular şunlardır:

 • Çocuklar genellikle oyuncaklarını ya da mutfak eşyalarını prize sokmayı denerler. Elektrik çarpması riskini ortadan kaldırmak için priz emniyeti kullanabilirsiniz. 
 • Masa ve dolap gibi sivri uçlu mobilyaların kenarına köşe koruyucu yerleştirerek yaralanma ihtimalini düşürebilirsiniz.
 • Kilim, paspas gibi kayan yer örtülerinin altına kaydırmaz koyabilirsiniz. 
 • Bebeğinizin tırmanma denemelerini merdivende yapmaması için bebek güvenlik kapısı kullanabilirsiniz. Bebeğinizin kendi odasına da güvenlik kapısı koyarak uyandığında siz fark etmeden mutfak gibi alanlara girmesini engelleyebilirsiniz.
 • Televizyon ve kitaplık gibi eşyaları duvara sabitleyerek olası kazaların önüne geçebilirsiniz. 
 • Bebeğinizin ağzına atabileceği küçük eşyaları ulaşabileceği yerlerde bırakmamaya dikkat edebilirsiniz. 
 • Bebeğinizin beşiğinde fazladan yastık, örtü ya da oyuncak bırakmamanızda fayda vardır. Bebeklerin hareket kabiliyeti kısıtlı olduğu için ağız ve burnu kapatabilecek hiçbir eşyayı yatağında bırakmamalısınız
 • Çocuğunuzun ayağının takılabileceği ya da bebeğinizin çekebileceği elektronik cihaz kablolarını kablo toplayıcı spirallerin içerisine yerleştirebilirsiniz. 
 • Madeni para, iğne, poşet gibi hem bebekler hem de çocuklar için tehlikeli olabilecek eşyaları ulaşamayacakları yerlere kaldırabilirsiniz. 
 • Çocuğunuzun balkon kapılarını ve pencereleri açmaması için kapı - pencere kilidi kullanabilirsiniz.
 1. Evde Yokken de Emniyeti Sağlayın

Ev kazalarına karşı yeterli güvenlik önlemi alsanız da maalesef dışarıdan gelen bir risk her zaman için mevcuttur: Hırsızlık. Çocuğunuz evde yalnız kaldığı zaman onun güvenliğinden emin olmak için güvenlik kamera sistemleri kullanabilirsiniz. Pronet Kameram sistemini kullanarak dilediğiniz anda telefonunuzdan kamera görüntülerini izleyebilirsiniz. Böylece hem beklenmedik ev kazaları hem de hırsızlığa karşı çocuğunuzu gözetim altında tutabilirsiniz.

Ücretsiz Teklif Al

Ücretsiz Teklif Al

Evinize, işyerinize ve günlük yaşamınıza uygun güvenlik sisteminizi belirlememiz için lütfen formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Tüm bilgileriniz Pronet tarafından gizli tutulacaktır.
captcha

HEMEN TEKLİF ALIN HEMEN ARAYIN 444 1 911 HEMEN ARAYIN 444 1 911