Hemen Arayın

Evcil Hayvanlar İçin Evde Alınacak Güvenlik Önlemleri

Evde güvenliğimizi sağlamak için çeşitli tedbirler almak hepimiz için bir önceliktir. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için muhtemel riskleri değerlendirir, kapı ve pencere kilitlerini değiştirmek ya da hırsızlığa karşı kamera sistemi monte ettirmek gibi önlemler alırız.

Evcil Hayvanlar İçin Evde Alınacak Güvenlik Önlemleri

Evde güvenliğimizi sağlamak için çeşitli tedbirler almak hepimiz için bir önceliktir. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için muhtemel riskleri değerlendirir, kapı ve pencere kilitlerini değiştirmek ya da hırsızlığa karşı kamera sistemi monte ettirmek gibi önlemler alırız. 

Ancak evcil hayvanımız ile birlikte yaşıyorsak bu afacan ve her zaman özene ihtiyaç duyan dostlarımız için ek tedbirler almamızda fayda vardır. Peki, evcil hayvanlar için güvenlik önlemleri nelerdir? Gelin, bu sorunun cevabına birlikte bakalım ve böylece sevgili dostlarınızın sağlığını, güvenliğini koruyalım.

  • Gıdaları Açıkta Bırakmayın

Tam da siz bir şeyler atıştırırken kediniz o sevimli patilerini masaya koyup yemeğinizden yemek isteyebilir. Bu tatlı davranışa dayanmakta zorlansanız da evcil hayvanınızın sağlığı için ona insanların yediği yiyeceklerden vermemeye dikkat edebilirsiniz. Hayvanlar tüm gıdaları sindiremedikleri için ishal ya da mide rahatsızlığı gibi sindirim sistemi sorunları yaşayabilirler. 

Evcil dostunuzun ulaşabileceği mutfak tezgahı, masa üstü, kapaksız dolap gibi yerlerde yiyecek bırakmamaya özen gösterebilirsiniz. Kuş besliyorsanız yemek pişirirken mutfağın kapısını kapatabilirsiniz. Çünkü ocağın üzerinde oluşan yemek dumanını solumak kuşların ciğerlerine zarar verebilir.

Masum görünse de hayvanlar için tehlikeli olan bazı gıdalar vardır: Avokado, kafeinli içecekler, ceviz, hamur mayası, mantar, süt, çiğ et, elma, kiraz, kayısı çiçeği, şeftali çekirdeği, yumurta, tatlandırıcı içeren sakızlar, kuru üzüm, sarımsak, soğan ve çikolata. 

Ancak her hayvanın ihtiyaçları birbirinden farklı olduğu için her zaman veterinerinize danışmanızda fayda vardır. Örneğin köpek ve kedi besliyorsanız kedi mamasını açıkta bırakmamaya, tavşan besliyorsanız da dostunuzun yoğurt ve kuru yemişlere ulaşmamasına dikkat etmeniz gerekebilir. 

  • Eşyalarınızı Yeniden Düzenleyin

Evcil hayvanınızın türüne özel alışkanlıkları değerlendirerek evinizde ekstra güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Örneğin köpek besliyorsanız kokulara karşı merak duyabileceği için çöp kovalarını mutfak dolabının içine yerleştirebilirsiniz. 

Böylece çöp kovasını karıştırıp sağlığına zarar verebilecek küflü ve mantarlı yiyecekleri ya da plastik atıklar gibi boğazına kaçabilecek eşyaları ağzına atma riski ortadan kalkabilir. Aynı şekilde tıraş bıçağı ya da plastik gibi zararlı atıkların olduğu banyo kovanızı da evcil hayvanınızın ulaşamayacağı bir yere kaldırabilirsiniz.

Tüm evcil hayvanlarınızın emniyeti için de banyo ya da depolarınızdaki kimyasalları ulaşılması zor bir yere kaldırabilirsiniz. Çünkü deterjanlar, yapıştırıcı maddeler, böcek ilaçları ve gübreler, hayvanların sağlığını tehdit edebilir.

  • Boğulma Riskini Değerlendirin

Hayvanlar yalnız ve stresli oldukları zaman eşyaları tırmalama ve ısırma gibi davranışlar gösterebilirler. Evde olmadığınız zaman evcil hayvanınızın sağlığını korumak için çorap, peluş oyuncak, evcil hayvan yatağı gibi içi dolgulu ya da parçalanmaya müsait eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz. Kazak gibi tüylü eşyalara ulaşmalarını engellemek için de gardroplarınıza çocuk kilidi takabilirsiniz. 

Kemirgen hayvan besliyorsanız elektrik kablolarını koruyucu bir aparat ile kapatabilirsiniz. Evde olduğunuz zamanlarda da hayvanlar için risk oluşturabilecek gıda paketi ya da poşet gibi içine kafa sokulabilen eşyaları açıkta bırakmamaya dikkat ederek boğulma riskinin önüne geçebilirsiniz. 

Özellikle eve tanımadıkları birisi geldiği zaman kediler, sessiz ve karanlık bir yere sığınma isteği duyabilirler. İçine girdikleri zaman kapağının kapanma riski bulunan çamaşır makinesi, gardırop gibi eşyaların kapaklarını hiçbir zaman açık bırakmamaya özen gösterebilirsiniz. 

  • Bitkilerinizi Gözden Geçirin

Canlı ve doğal bir görünüm için çoğumuz ev içinde bitki yetiştiririz. Renkli görünümleri ya da hoş kokuları nedeniyle bitkiler evcil hayvanların da ilgisini çekebilir. Ancak bazı bitkileri yemek, hayvanların zehirlenmesine neden olabilir. 

Örneğin evlerde sıkça tercih edilen deve tabanını yiyen kedi ya da köpeğinizde kusma, aşırı salya, dilde şişme görülebilir. Hayvanların sağlığını tehdit edebilen diğer bazı bitkiler ise şunlardır: Açelya, aloe vera, kaladyum, papatya, sardunya, krizantem, paşa kılıcı ve para çiçeği.

  • Gözetim Altında Tutun

Evcil hayvanınız eve alışma sürecinde daha meraklı olabilir. Yeni dostunuzun tüm dolap içlerini karıştırmak isteyeceğini göz önünde bulundurarak bıçak, cam gibi kırılmaya müsait eşyaların bulunduğu yerlere kilit takabilir ya da malzemeleri daha yükseğe kaldırabilirsiniz. 

Mutfaktan yükselen ve hayvanınız için yeni olan kokuların onu cezbedip fırın ya da ocağa uzanmasını önlemek için alışma süresi boyunca mutfak kapısını kapalı tutabilirsiniz. Ocak üzerinde kaynayan su gibi tehlikelere patisini değdirmemesi için de ocak bariyeri kullanabilirsiniz.

Evde olduğunuzda yaramaz dostunuzun neler yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Ancak evde uzun süre bulunmadığınız zaman evcil hayvanınız sıkıldığı için ya da bir yavru oyunculuğuna sahip olduğu için aklınıza gelmeyecek risklerle karşılaşabilir. Evden ayrıldığınızda da hayvanınızın güvende olduğundan emin olmak için kamera sistemi kullanabilirsiniz.

Pronet kamera sistemleri, her an kayıt alabildiği gibi sadece hareket algıladığında da kayda başlayabilir. Güvenlik önlemi alsanız bile risk barındırabileceğini düşündüğünüz noktalara kamera sistemi yerleştirebilirsiniz. Böylece evde olmasanız bile evcil dostunuzun güvenliğini sağlamanın huzurunu yaşarsınız.

  • Yüksek Yerler İçin Tedbir Alın

Kediler dört ayak üstüne düşmekle meşhur olsa da köpek, hamster, tavşan gibi diğer evcil hayvanlar düştükleri zaman dengelerini sağlayamayabilirler. Evcil hayvanlarda düşmeye bağlı yaralanma riskini ortadan kaldırmak için balkon kenarlarını yükseltebilirsiniz. Havalandırma amacı ile açtığınız pencere ve kapılara ise tor takabilirsiniz. 

Evcil dostlarınızda yaşlılığa bağlı eklem sorunları varsa ulaşmak istedikleri alanlara basamak ya da tabure koyabilirsiniz. Böylece köpeğiniz çok sevdiği koltuğa çıkarken zorlanmaz ya da düşmez. 

Tüm hayvanların meraklı olduğunu ve özellikle yavruların yeni bir yuvaya alışırken etraflarını incelemeyi sevdiğini aklınızda bulundurmanızda fayda var. Sizin için derlediğimiz güvenlik önlemlerinin yanı sıra evcil hayvanınızın türüne özel önlemleri öğrenmek için veterinerinize danışmayı da unutmayın.

Ücretsiz Teklif Al

Ücretsiz Teklif Al

Evinize, işyerinize ve günlük yaşamınıza uygun güvenlik sisteminizi belirlememiz için lütfen formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Tüm bilgileriniz Pronet tarafından gizli tutulacaktır.
captcha

HEMEN TEKLİF ALIN HEMEN ARAYIN 444 1 911 HEMEN ARAYIN 444 1 911