Hemen Arayın

Ev Kazalarına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Genellikle unutkanlık, dikkatsizlik ve önemsiz görmeye bağlı olarak yaşanan ev kazaları zaman zaman istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Can ve mal kaybına yol açacak kazalarla karşı karşıya kalmamak için alacağınız küçük tedbirler, yaşanması olası kazaların önüne geçmenize ve evinizin daha korunaklı hale gelmesine yardımcı olacaktır. Ev kazalarına alınabilecek önlemleri derlediğimiz bu yazıdaki önerilerimizi dikkate alarak siz de evinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Ev kazalarının çocuk ve bebekler açısından hayati bir öneme sahip olduğunu asla unutmamalısınız. Evinizde kullandığınız birçok eşya, obje, araç ve gerecin çocuğunuz için tehlikeli olduğunu, bir anlık hatanın istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini düşünerek evinizi çocuğunuza göre yeniden tasarlamanız sizi olası kazalarla karşılaşma ihtimalinden koruyacaktır.

Ev Dekorasyonunu Çocuklarınızın Güvenliğine Göre Yeniden Tasarlayın

Ev dekorasyonu için kullandığınız birçok araç gereç gözünüze masumane görünebilir. Fakat aynı durum çocuk ve bebekler için geçerli değildir. Kitaplık, televizyon ünitesi, vitrin gibi çocuklarınızın tırmanma ihtimali olan mobilyalarınızın zemine veya duvara sabitlendiğinden emin olun.  Çocuklarınız için bir diğer önemli tehdit mobilyalarınızın sivri köşeleri.  Bu köşeleri yapışkanlı tamponlar yardımıyla daha yumuşak hale getirebilirsiniz. Pencere ve balkonlarınız için çocuklarınızın açamayacağı kilitler kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın yutabileceği ve olası boğulma durumuyla karşılaşabileceği bütün objeleri onların ulaşamayacağı alanlarda sergileyebilirsiniz. Kimyevi içeriklere sahip olan ve çocuklarınızın sağlığı için çok tehlikeli olan temizlik ürünlerini sakladığınız banyo ve mutfak dolaplarını, bıçak gibi kesici aletlerinizi sakladığınız çekmecelerinizi, ilk yardım malzemelerini ve ilaçlarınızı muhafaza ettiğiniz alanları çocuk kilidi ile daha güvenli hale getirebilirsiniz. 

Islak Zeminli Alanlarda Önlemler Alın

Suyun aktif olarak kullanıldığı banyo ve mutfaklar ev kazalarının en çok oluştuğu ortamlar arasında yer alıyor. Banyonuzdaki kazaları önlemek için öncelikle banyo zeminlerinin ıslak kalmamasına özen göstermelisiniz. Banyonuzda kullandığınız paspasların kaydırmaz özelliklere sahip ürünler olduğuna emin olun. Islak zeminlerde olası bir kazada burkulma, kırılma gibi ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Banyo dekorasyonunuzu genel olarak ihtiyacınız olan eşyalara hızlıca erişebileceğiniz mesafelerde düzenlenmeniz, olası kazalarla karşılaşma oranınızı düşürecektir. 

Temizlik Yaparken Evinizi Havalandırın

Evinizi temizlemek için kullandığınız temizlik ürünleri ve deterjanlar kimyevi içerikli ürünlerden oluşuyorsa, ev temizliği esnasında temizlik yapılan ortamı mutlaka havalandırın. Temizlik ürünlerinin yoğun kokularının uzun süre solunması hızlıca etkisini göstermese de gelecekte akciğer rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için temizlik yapılan ortamda ağır kimyevi içeriklere sahip ürünlerdense bitkisel bazlı deterjanlar kullanmanız sağlığınız için daha yararlı olacaktır. Zorlu kirler için birçok platformda yer alan bitkisel temizlik önerilerini dikkate alabilirsiniz. 

Elektriğin Kullanıldığı Her Alanda Olası Tehlikeleri Göz Önünde Bulundurun

Evinizde elektrikle çalışan her aracın olası yangın tehlikesi barındırdığını unutmamalısınız. Yapılan araştırmalara göre evde meydana gelen kazaların nedeni çeşitli faaliyetleri kolaylaştırmak amacıyla kullanılan araçlardır. Vantilatör, mikser, blender, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, saç kurutma makinesi vb. araçları kullanırken kullanım kılavuzlarını okumanız ve kılavuzda yazan uyarıları dikkate almanız, olumsuz durumlarla karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.   Bir şarj fişinden televizyona, aydınlatma için kullandığınız avize, lambader, masa lambasından süs ışıklarına kadar elektrikle çalışan her türlü araç, karşılaşmayı istemeyeceğiniz durumlara neden olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için alacağınız küçük tedbirler riskleri en düşük seviyeye indirgeyecektir. Priz seçimlerinizi topraklı prizlerden yana kullanmanız sizi ve sevdiklerinizi olası elektrik kaçaklarından sizi koruyacaktır. Bir diğer önemli konu ise kablolar! Ortalıkta görünmesini istemediğiniz kabloları gelişi güzel istiflemek yerine kablo düzenleyiciler alarak hem kabloların aşınmasına ve tehdit oluşturmasına engel olabilirsiniz hem de evinizde istemediğiniz dağınık görüntüyü ortadan kaldırabilirsiniz. Banyo ve mutfak gibi ıslak alanlarda kullandığınız ürünleri fişe takılı halde bırakmamalısınız. Bu tarz eşyalar fişe takılı olduğunda çeşitli kazaların meydana gelmesi için adeta hazırda bekliyordur. Kullanmadığınız araçların fişlerini prizden çıkarmayı alışkanlık haline getirmeniz hem riskleri ortadan kaldıracak hem de enerji tasarrufuna katkı sunmanızı sağlayacaktır.

Ev Kazalarına Karşı Aile Bireylerini Bilgilendirin 

Evinizde ne kadar tedbir alırsanız alın; tahmin edemediğiniz, gözünüzden kaçan, profesyonellerin kontrol etmesi gereken doğal gaz, elektrik ve sus sistemlerinde oluşabilecek küçücük bir arıza küçük, orta ve büyük ölçekli bir kaza ile karşılaşmanıza neden olabilir. Fakat bu kazalar karşısında nasıl hareket edeceğinizi bilmeniz kazanın şiddeti ve zararını minimum seviyelerde tutacaktır. Bu doğrultuda aile bireyleri ile olası ev kazalarına karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair bir eylem planı oluşturun. Bu durumu hafife almak hem kazanın büyümesine hem de can ve mal kaybının oluşmasına neden olur. Kazalar karşısında bilinçli olmak, hangi hareketlerde bulunacağını önceden bilmek, kullanılmayan elektrik araçların fişini prizden çıkarmak gibi küçük alışkanlıklar kaza oluşumuna imkân tanımamak, kısaca evinizde risk içeren araç ve gereçleri bilinçli olarak kullanmak olası kazalardan en küçük hasar ile ayrılmanızı sağlayacaktır.

Acil Yardım Çantanız/ Kutunuz Hızlıca Erişebileceğiniz Bir Yerde Olsun

Bundan çok eskiye gitmeye gerek yok; sadece 10-15 yıl öncesinde evde, okulda ve iş yerinde mutlaka yer alan acil yardım dolaplarını hatırlarsınız. Pek dekoratif olmayan bu acil yardım dolapları önce kutulara taşındı; ardından yavaş yavaş önemini yitirdi. Bu eski alışkanlığı canlandırmak isteyebilirsiniz, çünkü evinizde bir acil yardım çantası olması kaza anlarında yardımınıza koşacaktır. Uzun süre dayanıklı ilk yardım malzemeleri arasında olan sargı bezi ve yara bandından başlayarak acil yardım çantanızı hazırlayın. Hekiminizle görüşerek bu çantaya ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz ilaçları ve yardımcı malzemeleri de ekleyebilirsiniz.

Doğal Gaz ve Tüp Kaçaklarına Karşı Gaz Sisteminizi Sıklıkla Kontrol Ettirin 

Evinizde doğal gaz sistemleri kullanıyorsanız, bu sistemlerin bakımlarını yıllık olarak yaptırmalısınız. Bu bakımlar sizi bilginiz dahilinde oluşabilecek sorunlardan koruyacaktır. Fakat bu konuyu sadece uzmanlara bırakmamalı, olası kaçaklara karşı ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz. Evinizde çürük sarımsağa benzer bir koku ile karşılaşırsanız hızlıca evinizi havalandırın. Açık olan herhangi bir aletin kapatılmaması dahil olmak üzere elektrik aksamlarına hiçbir şekilde dokunmayın. Hızlıca yetkilileri arayın ve karşılaştığınız durumla ilgili bilgi verin. Yetkililer evinize gelene kadar evinizde kesinlikle sigara içmeyin, ocağınızı çalıştırmayın. Bir süpürge ile evinizi yavaşça süpürün. Gaz zehirlenmesi ile karşılaşmamak için bu gibi durumlarda kurtarıcı görevi gören hava menfezlerini kesinlikle kapatmamalısınız. Eğer bir tüp ile çalışan şofben ve ocak gibi araçlar kullanıyorsanız belirli zaman aralıklarında kullandığınız aracın bakımlarını yaptırın. 

Eğer bir apartmanda yaşıyorsanız şofben bacasının bakımı için yöneticinizle iletişime geçin, müstakil bir evde yaşıyorsanız yetkililerle iletişime geçerek baca temizliğini alanında uzman kişilere yaptırın. 

Bu tedbirler evinizin daha güvenli hale gelmesini sağlayacak, olası kazaları ve bu kazaların sebep olabileceği hasarları ön görmenize ve can ve mal kaybınızı minimum seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu kazaların beklemediğiniz anlarda karşınıza çıkabileceğini düşünürsek tedbiri elden bırakmamak sizi ve ailenizi çeşitli tehlikelerden koruyacaktır. Olası kazalarla karşılaşmamanız ve evinizde mutlu bir yaşam geçirmeniz dileğiyle. 

Ücretsiz Teklif Al

Ücretsiz Teklif Al

Evinize, işyerinize ve günlük yaşamınıza uygun güvenlik sisteminizi belirlememiz için lütfen formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Tüm bilgileriniz Pronet tarafından gizli tutulacaktır.
captcha

HEMEN TEKLİF ALIN HEMEN ARAYIN 444 1 911 HEMEN ARAYIN 444 1 911