Hemen Arayın

Depremde Yapılması Gerekenler

En tehlikeli doğal afetlerin başında gelen, çeşitli mal ve can kayıplarına yol açabilen depremler, günümüzde hepimizin korkulu rüyası haline geldi. Ne zaman gerçekleşeceğini hesaplamak ya da tahmin etmek imkansız olduğu için bu afete karşı her an hazırlıklı olmak gerekiyor. Deprem esnasında yapmanız gerekenleri önceden planlayarak ve çeşitli zararlara yol açabilecek durumları ortadan kaldırarak yaralanma ya da can ve mal kaybına uğrama ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler var. İhtiyaç duyacağınız püf noktaları ve önerileri bu yazımızda sizler için derledik.

Deprem anını gözünüzde canlandırarak evinizdeki eşyaları yeniden düzenlemek, alabileceğiniz en basit önlemlerin başında geliyor. Özellikle ağır, büyük ve devrilmeye müsait eşyaları duvara sabitleyerek hazırlıklara başlayabilirsiniz. Yatağınızın ya da uzun süre vakit geçirdiğiniz bir koltuğun yanında kitaplık ve benzeri eşyalar bulundurmamaya dikkat edin. Mutfak dolaplarınıza bir kilit takarak deprem anında kapakların açılmasını, tabakların ve bardakların düşerek çeşitli yaralanmalara yol açmasını önleyebilirsiniz.

Her oda için birer tane deprem çantası hazırlayın. Düzenli aralıklarla çantanın içine yerleştirdiğiniz malzemelerin sağlamlığını kontrol edin. 
Deprem anında neler yapmanız gerektiğini ise gelin, detaylı bir şekilde inceleyelim.

Panik Yapmayın

Panik yapmak, insan iç güdülerinin en tehlikeli olanıdır. İnsanlar olağanüstü bir durumda paniğe kapılırsa çok büyük yanlışlar yapabilir, camdan ya da balkondan atlamak gibi çok tehlikeli eylemler gerçekleştirebilirler. Bu fevri davranışların sonucunda belki de depremin sebep olacağından çok daha büyük hasarlar meydana gelebilir. Deprem anında soğukkanlı olmak hayatta kalabilmek için gerekli olan en büyük etkendir. Sakinliğinizi koruyarak mantık çerçevesinde hareket edebilir ve yapmanız gerekenleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Deprem esnasında panikle hareket ederek binayı hemen terk etmeye çalışmamalısınız. Öncelikle güvenli bir pozisyon alıp sarsıntının bitmesini beklemeli ve sonrasında hem sakin hem de hızlı bir şekilde binayı terk etmelisiniz. 

Deprem Çantasını Hazırda Bekletin

Öngörülemeyen bir deprem felaketine karşı hazırlıklı olmanın en iyi yolu, önceden hazırlamış olduğunuz bir deprem çantasıdır. Deprem çantaları binayı terk etmiş olsanız da olmasanız da en çok işinize yarayacak eşyadır. Bu çantayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. İlk olarak çantayı gereksiz şeylerle doldurmayın. Çantanızın kapasitesini en verimli şekilde kullanın. Herhangi bir deprem çantasında muhakkak bulunması gereken eşyalar listemize bir göz atın:

 • Su (Enkaz altında kalmanız durumunda yaşayacağınız en büyük sorun susuzluk olacağı için size en az 2-3 gün yetecek miktarda su koymalısınız.)
 • Besin değeri yüksek aynı zamanda fazla yer kaplamayacak yiyecekler
 • Düdük
 • El feneri
 • Varsa düzenli olarak kullandığınız ilaçlar
 • Fazla yer kaplamayacak bir battaniye
 • Pilli radyo ve yedek piller
 • Kibrit ya da çakmak
 • Adres, telefon numaraları, kan grupları, kimlik ve pasaport fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya 
 • İlk yardım malzemeleri
 • Maske

Hazırlamış olduğunuz deprem çantasının kolay ulaşılabilir yerlerde bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede deprem anında doğrudan çantayı yanınıza alabilir ve evden çıkabilirsiniz ya da hızlıca yaşam üçgeni oluşturabilirsiniz.

Yat/Çök - Korun/Kapan - Tutun Hareketlerini Uygulayın

Deprem felaketi ile karşı karşıya kaldığınız zaman hayatınızı kurtarmaya yarayacak bazı hareketler vardır. Bu hareketleri öğrenmek ve doğru biçimde uygulamak hayati önem taşımaktadır. AKUT’un tüm detayları ile açıkladığı “yat/çök - korun/kapan - tutun” hareketleri sayesinde depremde kendinizi olası yaralanmalardan koruyabilmeniz mümkün. En önemli noktalardan biri de ayakta durmamaktır. Ayakta durduğunuz sırada depremin şiddetiyle savrulabilir ve fiziksel olarak hasar görebilirsiniz.

 • Yatma: Yüzüstü olacak şekilde ya da bacaklarınızı karına çekerek cenin pozisyonu oluşturulur.
 • Çökme: Sarsıntının daha az ya da binanın depreme karşı dayanıklı olduğu durumlarda masa gibi eşyaların altına girmek suretiyle gerçekleştirilir. İki diz üzerine çöküldükten sonra vücut öne eğilmelidir.
 • Korunma: Deprem anında baş bölgesinin korunması en önemli husustur. Bu nedenle yastık ya da uygun herhangi bir cisimle başın olası darbelere karşı emniyete alınması gerekir.
 • Kapanma: Pozisyon alındıktan sonra baş bölgesini iki kol arasına alarak kapanma eylemidir.
 • Tutunma: Deprem anında yanına yatılan eşyalara tutunarak onunla birlikte sallanma durumudur. Bu sayede eşyanın düşmesi ve ezilme riskine karşı önlem alınmış olur.

Yüksek Risk Oluşturacak Alanlardan Uzak Durun

Eğer bir depremle karşı karşıyaysanız evin içinde bulunduğunuz yerin önemi oldukça büyük. Deprem durumunda yüksek risk taşıyan bazı noktalar vardır ve bu noktalardan uzak durmalısınız. Sarsıntı anında en tehlikeli yerler balkon, merdiven, asansör gibi alanlardır. Yüksek sarsıntı durumunda balkonlar bir anda çökebilir ya da sarsıntı sizi hızla dışarıya savurabilir. Aynı şekilde merdivenlerde karşılaşabileceğiniz ani bir sarsıntı aşağı kadar yuvarlanmanıza neden olabilir. Asansöre binmek de yapılabilecek en büyük hatalardandır. Sarsıntıdan dolayı asansörün halatları kopabilir ve hızla tabana doğru düşebilir. Ayrıca duvara sabitlenmemiş buzdolabı, gardırop gibi düşme tehlikesi olan eşyalardan da uzak durmak faydalı olacaktır. Böyle tehlikelere ortam hazırlamamak adına deprem esnasında oldukça sakin bir şekilde evinizin güvenli yerlerine ilerlemeniz, yapabileceğiniz en sağlıklı seçim olacaktır.

Yaşam Üçgeni Oluşturun

Deprem sonrasında enkaz altında kalmak yaşanabilecek en kötü senaryolardan biridir. Depremin getirdiği yıkım nedeniyle çok küçük alanlara sıkışabilirsiniz ve hareket kabiliyetiniz fazlasıyla kısıtlanabilir. Bu nedenle enkaz altındaki yaşam mücadeleniz oldukça zor geçecektir. Yaşadığınız bina depreme dayanıklı değilse masa altı gibi yerlere girmek de çok bir şey ifade etmeyecektir. Başınıza düşebilecek cisimlere karşı sizi koruyabilir ancak binanın çökmesi durumunda hiçbir fayda sağlamayacaktır. O yüzden kendinize hayat üçgeni oluşturmak en etkili yöntemdir. Hayat üçgenini oluşturabileceğiniz mantıklı alanları önceden belirlemek oldukça işinize yarayacaktır. Bu sayede deprem esnasında vakit kaybetmeden yaşam alanınızı oluşturabilirsiniz. 

Deprem esnasında bir eşyanın altına girmek yerine, ağırlık merkezi yere yakın olan ve oldukça sağlam eşyaların yanına yatılmalıdır. Yere yakın çelik dolaplar, yatak, çamaşır ya da bulaşık makinesinin yanı, büyük koltukların yanı gibi yerlere yattıktan sonra cenin pozisyonuna geçilerek yaşam üçgeni oluşturulmuş olacaktır. Bu yaşam alanı sayesinde enkaz altında kalınması söz konusu olduğunda daha büyük bir alana sahip olabilirsiniz. Böylece enkazdan kurtarılana kadar sürdüreceğiniz yaşam mücadeleniz normalden çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre deprem esnasında yaşanan can kayıplarının en büyük nedeni panikle yapılan hatalardır. Deprem anında sakinliğinizi koruyarak hayati adımları tek tek uygulamanız sağlıklı şekilde depremden kurtulmanız için oldukça büyük bir yardımcı olacaktır. Panik yapmamaya çalışın ve sakın cam, balkon gibi yerlerden atlamaya çalışmayın. Tehlikeli olabilecek alanlardan olabildiğince uzak durun. Mutlaka bir deprem çantası hazırlayın. Mümkünse eşyalarınızı duvara ve yere sabitleyin. Deprem sırasında kibrit, çakmak gibi yanıcı aletleri kullanmayın. Aynı şekilde telefon gibi patlamaya neden olabilecek aletlerden de olabildiğince kaçının. Unutmayın! Deprem değil, tedbirsizlik öldürür.
 

Ücretsiz Teklif Al

Ücretsiz Teklif Al

Evinize, işyerinize ve günlük yaşamınıza uygun güvenlik sisteminizi belirlememiz için lütfen formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Tüm bilgileriniz Pronet tarafından gizli tutulacaktır.
captcha

HEMEN TEKLİF ALIN HEMEN ARAYIN 444 1 911 HEMEN ARAYIN 444 1 911